Chcesz zdobyć kalendarz, który przypomni Ci o najważniejszych terminach dla norweskiego przedsiębiorcy?

Wyślemy Ci go na skrzynkę mailową!


Firma w Norwegii+47 239 62 127
Biznes w Norwegii


Myślisz o założeniu firmy?
Pomożemy Ci załatwić konieczne formalności.
Pozwól sobie pomóc i skup się na rozwijaniu swojego biznesu!
Zostaw nam swój numer telefonu - skontaktujemy się z Tobą!

Norwegia VAT

W chwili, w której finalny produkt lub usługa trafiają do odbiorcy, następuje doliczenie do wysokości zakupu norweskiego podatku MVA, znanego w Polsce jako podatek VAT. Wartość dodana w obrocie towarowym to podstawa, dzięki której możemy go obliczyć.

Każdy przedsiębiorca, którego obrót w ciągu roku wyniesie więcej niż 50 tys. NOK, jest zmuszony do płacenia podatku VAT. Po przekroczeniu tego progu, zaczyna dodawać wysokość podatku do każdej kolejnej faktury oraz jest zmuszony do zarejestrowania swojej firmy jako płatnika VAT.

Od 2016 roku obowiązują nowe stawki VAT:
- 25% od towarów i usług
- 15% od artykułów spożywczych i napojów
- 10% od biletów do kina, transportu osób, itp.
Biorąc pod uwagę krajowy handel, podatek jest obliczany od ceny sprzedaży, natomiast w przypadku importu należność liczy się od wysokości cła.

Na każdym kolejnym etapie łańcucha obrotu ma miejsce obliczanie podatku VAT. Każdy pośrednik dolicza do początkowej ceny materiałów i surowców swój podatek, zanim ostateczny produkt trafi do klienta. Fabryka również dolicza swój VAT, po czym sprzedaje produkty do hurtowni, gdzie także dodawany jest podatek i na koniec towar trafia do sklepu, który do pierwotnej ceny nalicza finalny VAT. Każdy kolejny punkt w "łańcuchu" to doliczane 25% VAT (tudzież 15% lub 10%, w zależności od towaru/usługi) oraz odejmowany podatek uregulowany przy zakupie towaru. Taka operacja oznacza, że każdy płaci podatek od wartości dodanej, która powstaje przy jego własnej części w łańcuchu.

Podatek od wartości dodanej to inaczej podatek należny. Właściciel firmy, który jest płatnikiem VAT, oblicza go samodzielnie i dodaje opłatę, gdy sprzedaje towar lub usługę. Podatek jest doliczany nie tylko w przypadku handlu z innym przedsiębiorcą, ale także z klientem indywidualnym. VAT jest wymagany w przypadku transkacji między firmami i musi być wyszczególniony w dokumencie sprzedaży.

Podatek należny jest również doliczany w sytuacji, gdy właściciel nabywa produkt bądź usługę na prywatny użytek.

Podatkiem od wartości dodanej, doliczanym do wartości produktu lub usługi podlegającym opodatkowaniu, nazywamy podatkiem naliczonym. Nabywca, będący płatnikiem VAT, może odliczyć kwotę w rozliczeniu podatkowym.

Na fakturze muszą znaleźć się numer organizacyjny firmy oraz skrót MVA. Jeżeli tych informacje zabraknie, to nabywca, który także jest przedsiębiorcą, nie będzie mógł odliczyć podatku VAT.


Terminy płatności podatku VAT
do dnia za okres
1 termin VAT 10 kwietnia styczeń, luty
2 termin VAT 10 czerwca marzec, kwiecień
3 termin VAT 30 sierpnia
(przedłużony z uwagi na okres wakacyjny)
maj,czerwiec
4 termin VAT 10 października lipiec, sierpień
5 termin VAT 10 grudnia wrzesień październik
6 termin VAT 10 lutego listopad, grudzień

Jak odzyskać VAT w Norwegii

Przedsiębiorca, będący podatnikiem VAT w Polsce, może ubiegać się o odzyskanie opłaconego podatku zawartego w cenie nabytych towarów i usług w Norwegii. W tym celu, należy podjąć kilka decyzji i spełnić konkretne warunki.


Jak sprawdzić

Z punktu widzenia prowadzenia własnej firmy, ważna jest możliwość sprawdzenia które z przedsiębiorstw są płatnikami VAT i u których z nich będziemy mogli liczyć na odliczenie podatku.


MVA

Na początku prowadzenia działalności gospodarczej w Norwegii, firma wystawia faktury z 0% MVA (norweski odpowiednik polskiego VAT). Taka sytuacja trwa aż do przekroczenia limitu 50 tys. NOK w ciągu 12 miesięcy.


Ratyfikowana umowa

Od 2013 roku obowiązuje ratyfikowana umowa między Polską, a Norwegią, w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatku od dochodu.


Tax Free

Jednym z najlepszych sposób na oszczędności przy zakupach w Norwegii jest korzystanie ze sklepów tax free.


Te same zasady

Nie ma znaczenia z jakiego kraju pochodzisz. Te same zasady dla każdego przedsiębiorcy, działającego w Norwegii.


VAT w Norwegii inauguracja

Norwegia wspólnie z Rosją planują rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską, obejmujące kwestie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od towarów i usług. Współdziałanie europejskich państw może im przynieść miliardowe oszczędności.