Potrzebuję obsługi firmy
Firma w Norwegii Formalności i sprawy urzędowe Kredyt w Norwegii
Zapraszamy Cię również do naszej nowej zakładki na temat księgowości w Norwegii. Znajdziesz tam wszystkie aktualne informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w jednym miejscu!
Przejdź do zakładki
Wpisz wyszukiwaną frazę lub słowo kluczowe:


Formalności i sprawy urzędowe, najczęściej zadawane pytania:


1. Co jest dowodem, że płaciłem składki emerytalne?

Dowodem opłacania składek są zeznania podatkowe. Składki płacone w ramach OTP wpłaca się do wybranej przez pracodawcę firmy. Pracodawcy muszą płacić 2% brutto od pensji pracownika na drugi filar. Dla właścicieli jednoosobowych firm jest to nieobowiązkowe. 11,4% płacone przez osoby prowadzące działalność nie jest odprowadzane do żadnych firm. To odpowiednik pierwszego filaru w Polsce.

2. Będę pracować w Norwegii przez 2 miesiące. Czy muszę wyrabiać sobie numer personalny i skattekort?

Twoja umowa o pracę jest krótsza niż 6 miesięcy, a więc nie zgłaszasz się ani do Folkeregisteret (nie możesz dostać meldunku), ani na policję. Twoim jedynym obowiązkiem jest zgłoszenie się do skatteetaten z umową i dokumentem tożsamości w celu uzyskania karty podatkowej. Otrzymasz wówczas czasowy numer personalny (D-nummer).

3. Czy w przypadku transferowania norweskiego zasiłku do Polski, traci się świadczenia na dziecko?

Jeżeli pobiera się norweski zasiłek w Polsce na podstawie formularza E-303, można wówczas otrzymywać zasiłki: rodzinny i opiekuńczy. Jeśli pobiera się polski zasiłek w Polsce na podstawie formularza E-301, traci się prawo do tych zasiłków, ponieważ nie opłaca się norweskiego ZUS-u.

4. Co to jest likningsverdi?

Jest to wartość podatkowa. Może dotyczyć, na przykład, auta lub nieruchomości. Wylicza się ją na podstawie informacji publikowanych przez Skatteetaten.

5. Byłam zatrudniona w firmie i dostarczyłam tam Del1 Skattetort. Gdy zmieniłam pracę, dostarczyłam tam del2 (już wiem, że to 36%, a nie tabela), ponieważ pierwsza firma nie oddała mi wtedy jeszcze dokumentów. Z tego powodu odciągnięto mi wysoki podatek. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

Odzyskasz je w następnym roku po rozliczeniu podatkowym.

6. Czy jeśli kolejny raz składa się wniosek o kartę podatkową, trzeba załączyć potwierdzoną przez policję kopię paszportu? Słyszałam, że można zamówić kartę przez Internet. Jak to zrobić? Czy wniosek jest dostępny w wersji polskojęzycznej?

Jeśli po raz kolejny starasz się o kartę podatkową, nie musisz dołączać kopii paszportu. Kartę można zamówić przez Internet, na tej stronie: www.skatteetaten.no Do zamówienia karty potrzebujesz kodów MinID. Obie wersje wniosku (papierowa oraz internetowa) są w języku norweskim.

7. Czy przegrana strona w sądzie ponosi koszty adwokata strony wygranej?

Tak.

8. Czy wolne dni z powodu własnego ślubu są płatne?

Prywatny pracodawca może, ale nie musi płacić za velferdspermisjon.

9. Ile czasu osoba pracująca i zameldowana w Norwegii może przebywać poza jej granicami?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę na 6 miesięcy lub dłużej, musisz wymeldować się z Norwegii.

10. Czy na stronie UDI zakładam konto na siebie, czy na męża? Czy wpisuję w polu „adres" adres obecny, czy norweski?

To obojętne, na kogo będzie konto. Należy wpisać norweski adres.

11. Czy można być zameldowanym w Norwegii, nie posiadając pozwolenia na pobyt i stałego numeru personalnego?

Stały numer personalny dostaje się dopiero po zameldowaniu, jednak pozwolenie jest niezbędne tylko obywatelom spoza EU/EOG/EFTA, żeby zameldować się w Norwegii.

12. Podobno można odliczyć sobie rozłąkę. Jak to wygląda od strony prawnej?

Dzienna kwota rozłąkowego jest ustalana corocznie przez norweski urząd podatkowy. Rozłąkę można odliczyć, jeśli masz żonę lub dzieci w Polsce, macie wspólny meldunek oraz odwiedzasz rodzinę w Polsce co najmniej 3 razy w ciągu roku .

13. Czy osoba zarejestrowana jako bezrobotna zostaje pozbawiona zasiłku w momencie zgłoszenia do NAV-u faktu o podjęciu pracy?

Zasiłek dla bezrobotnych zostaje automatycznie wstrzymany, jeżeli osoba pracuje powyżej 50 procent swojego normalnego wymiaru godzin przez co najmniej 6 tygodni (powyżej 60 procent dla osób zwolnionych tymczasowo).

14. Proszę o link, pod którym znajdę informacje dotyczące łączenia rodzin, gdy para nie jest małżeństwem.

www.udi.no

15. Czy akt małżeństwa wysyłany do Sentralskattekontoret for utenlandssaker trzeba przetłumaczyć na język norweski, czy wystarczy międzynarodowa wersja polsko-angielska?

W znacznej większości przypadków wystarczy akt wielojęzyczny, jednak urząd ma prawo zażądać tłumaczenia na norweski.

16. Jakich formalności trzeba dopełnić, aby zabrać ze sobą kanarka do Norwegii?

Do wywozu ptaków klatkowych i gryzoni potrzebne jest zezwolenie z Mattilsynet: www.mattilsynet.no Formularz, dostępny w języku angielskim i norweskim, zawiera informacje dotyczące badań i wszelkich innych formalności, jakich trzeba dopilnować przed wywozem zwierzątka do Norwegii.

17. Czy należy się feriepenger od macierzyńskiego? Czy powinnam się o to jakoś upomnieć? Co zrobić, by dostać pomoc finansową jeśli chodzi o mieszkanie, koszty życia?

Feriepenger od macierzyńskiego wypłacany jest około końca maja, za 12 lub 15 tygodni macierzyńskiego. Urząd sam ma nad tym kontrolę, nie trzeba składać żadnych wniosków. Jeśli chodzi o dofinansowanie, musisz spytać o warunki w NAV-ie, ponieważ każda komuna ma inne wytyczne. Do złożenia podania o dofinansowanie będą Ci potrzebne następujące dokumenty: umowa o pracę, odcinki wypłaty, kontrakt na mieszkanie oraz wyciąg bankowy.

18. Jestem na zasiłku chorobowym. Zostałam zwolniona z pracy. Czy muszę rejestrować się teraz w NAV-ie, jeżeli jestem na chorobowym? Czy będę dostawać taki sam zasiłek chorobowy, czy zostanie on na nowo wyliczony na podstawie dagpenger?

Będziesz otrzymywać taką samą kwotę zasiłku. Musisz przesłać zwolnienie lekarskie do NAV-u, a dopiero po jego zakończeniu zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna.

19. Czy mam zarejestrować się jako bezrobotna w NAV-ie dopiero, gdy lekarz wystawi mi zaświadczenie o zdolności do pracy?

Lekarz nie musi wystawiać takiego zaświadczenia. Gdy skończy ci się zwolnienie i nie zostanie ono przedłużone, musisz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Zasiłek wynosi ok. 62,4% obecnego dochodu.

20. Co to jest Permittering?

Jest to tymczasowe rozwiązanie dla firm z trudnościami finansowymi. Pracodawca w tym czasie jest zwolniony z obowiązku zapłaty wynagrodzenia po 10 dniach od wdrożenia permitteringu. Zwolnienie nie może przekroczyć łącznie 49 tygodni w ciągu 18 miesięcy. Po 30 tygodniach przez pięć dni roboczych znowu płaci pracodawca, a następne 19 tygodni permittering jest płatny przez NAV. Jeśli problemy firmy mają charakter długotrwały - należy dać pracownikowi wypowiedzenie.

21. Zasiłek rodzinny to 970 nok – brutto czy netto?

Zasiłek rodzinny nie podlega opodatkowaniu.

22. Czy można połączyć macierzyński i „tacierzyński" w taki sposób, że np. przez jeden dzień w tygodniu matka pracuje (20% etatu), a w ten sam dzień ojciec ma „tacierzyński"?

Tak. Nazywa się to fleksibelt uttak. https://www.nav.no/fleksibeltuttak#chapter-2

23. Jaki jest adres NAV kontroll? Chodzi o sprawę o alimenty, jedno z rodziców mieszka poza Norwegią.

NAV Internasjonalt: Postboks 8138, Dep., 0033 Oslo. Telefonnummeret er: 21 07 37 00. Takimi sprawami zajmuje się oddział międzynarodowy NAV.

24. Dostałam od szefowej wniosek o permittering 50%. Jakich formalności powinnam teraz dopełnić?

Powinnaś zarejestrować się w NAV jako osoba poszukująca pracy, możesz to zrobić przez Internet, oraz wypełnić wniosek o zasiłek dla bezrobotnych i wraz z załącznikami wysłać pocztą lub zanieść osobiście.

25. Czy płaci się niższy skatt, jeśli jestem ojcem samotnie wychowującym dziecko?

Samotni rodzice w zeznaniu rocznym (Skattemeldingen) korzystają z ulgi w rubryce 3.5.5. Særfradrag for enslige forsørgere. Maksymalne odliczenie od dochodu zmienia się co roku. W 2017 r. jest 51.804 NOK na rok. Aktualne stawki odliczenia dostępne są na stronie: http://www.skatteetaten.no/no/Tabeller-og-satser/Sarfradrag-for-enslige-forsorgere-/

26. Czy niższy skatt, jeśli ma się dziecko dotyczy też wydatków na pieluchy, rachunków z apteki itp.?

To nie opieka, więc nie.

27. Czy muszę gdzieś się rejestrować, jeśli już mam prace w Norwegii, Skattekort i D-nummer?

Obywatele z krajów UE mogą rozpocząć pracę od razu, nie muszą już ubiegać się o pozwolenie na pobyt, ale powinni dokonać rejestracji w UDI na spotkaniu w najbliższym komisariacie policji lub Servicesenter for utenlandske arbeidstakere (w Oslo, Stavanger, Bergen lub w Kirkenes). Podczas tej wizyty pracownik powinien wylegitymować się paszportem i pokazać umowę o pracę oraz umowę najmu. Certyfikat (Registreringsbevis) jest bezpłatny i ważny na czas nieokreślony.

28. Mam wypracowaną kwotę, która uprawnia mnie do zasiłku. Zgodnie z ustawą imigracyjną z 2010 r. nie musiałem uzyskiwać pozwolenia na pobyt. Już nie pracuję. Chciałem się teraz zameldować, ale powiedziano mi, że nie będę mógł tego zrobić bez pozwolenia na pobyt. Nie mogę uzyskać pozwolenia, ponieważ nie mam już umowy o pracę. Czy muszę mieć pozwolenie na pobyt, jeśli chcę się zameldować?

Nie musisz mieć pozwolenia, ale miałeś obowiązek rejestracji i uzyskania Registreringsbevis, który jest niezbędny do meldunku. Registreringsbevis jest wydawany osobom, które mają umowę o pracę na co najmniej 3 miesiące lub prowadzą własną firmę.

29. Chciałabym znaleźć pracę. Gdzie najpierw powinnam się udać, o jakie dokumenty, czy pozwolenia się starać?

Najpierw musisz znaleźć pracę. Następnie powinnaś zarejestrować się na stronie udi.no, wypełnić wniosek o rejestrację i wydrukować go. Z tym wnioskiem, paszportem i umową o pracę, udaj się na policję w celu odebrania Registreringbevis. Z Registreringbevis zgłoś się do Urzędu Podatkowego, aby otrzymać numer personalny i kartę podatkową.

30. Czy można wyrobić sobie norweski dowód osobisty?

W Norwegii nie ma takiego dokumentu, jak dowód osobisty. Norwegowie za granicą legitymują się paszportem, a w kraju prawem jazdy lub kartą bankową ze zdjęciem. Cudzoziemcy mogą posługiwać się paszportem, legitymacją/dowodem z ojczyzny, prawem jazdy, które spełnia wymogi UE i norweską kartą bankową ze zdjęciem.

31. Niedługo idę na macierzyński. Jakie dokumenty muszę złożyć w NAV? Jak naliczana jest kwota macierzyńskiego?

Dokumenty, jakich potrzebujesz to wypełniony wniosek i druk o dochodach, wypełniany przez pracodawcę. Zazwyczaj macierzyński wynosi tyle, ile pracodawca wpisze w tym druku.

32. Czy będąc kawalerem płacę większy podatek, niż będąc w małżeństwie?

Można płacić takie same składki będąc w małżeństwie i będąc kawalerem. Mniejszy podatek zapłacisz, kiedy dochody małżonki będą na tyle niskie, żeby otrzymać 2 klasę podatkową. Próg zarobków, którego nie można przekroczyć, żeby otrzymać 2 klasę, jest ustalany co roku przez Skatteetaten (Urząd Podatkowy). Dochody z Polski przelicza się wówczas na korony norweskie.

33. Jak długo trwa urlop wychowawczy?

Rodzice mają prawo do urlopu wychowawczego w pierwszym roku życia dziecka, a urlop obojga rodziców łącznie nie może przekraczać jednego roku. Dodatkowo każdemu z rodziców przysługuje maksymalnie 1 rok urlopu bezpłatnego na każde dziecko. Urlop ten należy wziąć zaraz po macierzyńskim lub tacierzyńskim.

34. Jakie dokumenty trzeba złożyć do NAV, by uzyskać dagpenger?

Wypełniony wniosek o zasiłek, CV, dokumenty od pracodawcy: umowę o pracę, wypowiedzenie i dokument z NAV o przyczynie zwolnienia od pracodawcy należy zarejestrować się przez stronę: https://www.nav.no/

35. Staram się o dagpenger. Kiedy składa się formularz e303 – po otrzymaniu decyzji czy razem z dagpenger? Czy w ciągu 3 tygodni oczekiwania na decyzję muszę być w Norwegii?

Najpierw powinieneś złożyć wniosek o dagpenger. Nie musisz przebywać w Norwegii, ale jeśli wyjedziesz, nie dostaniesz zapłaty za ten okres, ponieważ nie jesteś aktywnie poszukującym pracy. Po decyzji o przyznaniu dagpenger pobierasz zasiłek przez 4 tygodnie. Po tym czasie składasz wniosek o e303.

36. Czy mogę wziąć sobie „ferie" w Polsce w trakcie rozpatrywania wniosku o dagpenger?

Tak. W okresie „ferii" NAV nie wypłaca dagpenger.

37. Jak szybko zdobyć dodatkowy akt urodzenia dziecka w Norwegii?

Należy zadzwonić pod numer: 800 80 000 lub udać się osobiście do urzędu.

38. Kto płaci pierwsze dwa tygodnie „tacierzyńskiego"?

NAV.

39. Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotna dopiero miesiąc po zwolnieniu z pracy?

Tak.

40. Pracuję w Norwegii, żona mieszka w Polsce, spodziewamy się drugiego dziecka. Czy należy mi się „tacierzyński", jeśli żona mieszka w Polsce? Czy należą mi się jakieś wolne dni na okres bezpośrednio po narodzinach drugiego dziecka?

12 tygodni „tacierzyńskiego" nie należy się, ponieważ żona nie ma wypracowanego prawa do macierzyńskiego w Norwegii. Należą ci się 2 tygodnie urlopu w związku z porodem, ale to, czy jest on płatny, zależy od umowy z pracodawcą.

41. Czy, jeśli wiadomo, że umowa o pracę nie zostanie przedłużona, można zarejestrować się w NAV wcześniej? Czy trzeba rejestrować się osobiście?

Można zarejestrować się już 3 tygodnie wcześniej, przez Internet albo wysłać meldunek zwykłą pocztą.

42. Jak często muszę odwiedzać Polskę, by skorzystać z ulg dzięki statusowi pendler?

W przypadku pendlera samotnego należy odwiedzać Polskę co 3 tygodnie. Wymóg co do pendlera z rodziną w Polsce to min. 3 podróże w roku, ale najlepiej mieć 4-5 podróży, wtedy jest większa pewność, że status pendler zostanie przyznany.

43. Czy mogę przekroczyć granicę polsko-norweską legitymując się dowodem osobistym, czy muszę mieć paszport?

Dokumentami uprawniającymi obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego do przekroczenia granic pomiędzy tymi państwami są: ważny paszport lub inny dokument stwierdzający obywatelstwo i tożsamość podróżnego.

44. Niedługo urodzi mi się w Polsce dziecko. Chciałbym zebrać dokumenty do zasiłku rodzinnego. Ze strony http://www.nav.no/805383895.cms wynika, że potrzebne są:

- wypełniony wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego z NAV;
- zaświadczenie z Polski potwierdzające, że dziecko, dla którego ubiegam się o świadczenia, jest moje (akt urodzenia);
- umowa o pracę;
- dokument, np. karta podatkowa, zawierający norweski numer personalny.

45. Czy potrzebny jest jakiś dokument potwierdzający, że jestem zameldowany razem z dzieckiem? Czy trzeba tłumaczyć dokumenty?

Jeżeli dziecko mieszka poza granicami Norwegii to potrzebne jest zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem. Jeżeli dziecko mieszka w Norwegii, to NAV sprawdza to sam. Zaświadczenie trzeba przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego na język angielski lub norweski.

46. Pracuję w Norwegii. Chciałbym, żeby jak najszybciej dojechała do mnie żona z dziećmi. Żona ma propozycję pracy, ale dopiero, jak uzyska numer personalny. Co zrobić, by odbyło się to jak najszybciej? Czy żona może dostać pozwolenie na pobyt i numer personalny ze względu na mój kontrakt?

Tak. Gdy masz podpisany kontrakt i numer personalny, możesz przeprowadzić łączenie rodzin. Wtedy twoja żona i dzieci otrzymają numery personalne.

47. Czym jest Altinn?

Altinn to portal internetowy, prowadzony wspólnie przez m.in. rejestry Brønnøysundregisteret i Główny Urząd Podatkowy, który służy do składania sprawozdań do urzędów. Na stronie portalu: www.Altinn.no można składać formularze do Urzędu Podatkowego. W ten sposób można dokonać m. in. rozliczeń podatku VAT, zeznań podatkowych, rozliczeń podatków oraz rozliczeń terminowych składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek. Formularze można składać również w innych urzędach publicznych. Przegląd wszystkich formularzy dostępnych w portalu Altinn znajduje się na stronie: www.altinn.no/no/Skjema-og-tjenester/. Więcej informacji na temat formularzy Urzędu Podatkowego można znaleźć na portalu www.skatteetaten.no.

48. Kto i dlaczego musi posiadać numer identyfikacji podatkowej?

Numer identyfikacji podatkowej (czyli Organisasjonsnummer) muszą posiadać wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Norwegii lub na norweskim szelfie. Dotyczy to również przedsiębiorstw zatrudniających wyłącznie osoby pracujące w Norwegii. Numer ten identyfikuje osoby prawne (podmioty) i jest niezbędny m. in. po to, by spełnić zobowiązania prawne w stosunku do władz publicznych, np. przy wpłacie zaliczek na podatek, składek ubezpieczeniowych i podatku VAT. Nie tylko władze publiczne wymagają numeru identyfikacji podatkowej przy regulowaniu zobowiązań, jest on także potrzebny w kontaktach z bankami i innymi instytucjami finansowymi, np. przy zakładaniu konta bankowego. Na wszystkich dokumentach firmowych podmiot zobowiązany jest podawać zawsze numer identyfikacji podatkowej.
Potrzebujesz pomocy w sferze formalności Twojego biznesu?