Potrzebuję obsługi firmy

OKNA NORWEGIA

Spis treści:
STYLISTYKA WNĘTRZ W NORWEGII
OKNA - NORWEGIA
OPCJE OTWARCIA OKNA TYPU SKANDYNAWSKIEGO
OKNA W NORWEGII A OKNA W INNYCH KRAJACH - porównanie
MATERIAŁY DO PRODUKCJI OKIEN W NORWEGII
PRACA PRZY PRODUKCJI OKIEN W NORWEGII

STYLISTYKA WNĘTRZ W NORWEGII

Podczas urządzania swoich domów, Norwegowie bardzo często zwracają uwagę na oświetlenie. Pomieszczenia muszą być jasne, toteż ważne jest sztuczne światło (lampy, żyrandole), ale ważniejsze wydaje się światło naturalne, a więc zwraca się uwagę na duże okna, które nie są niczym przysłonięte. To, co wyróżnia Norweskie domy to właśnie brak firan, a często także rolet, żaluzji czy zasłon. Najważniejsze jest to, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słonecznych.

Nie bez powodu skandynawskie wnętrza uważa się za tak wygodne i piękne. Wiele osób podkreśla, że taki styl sprawia, że czują się dobrze, a jak powszechnie wiadomo, światło, zwłaszcza naturalne, ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka i pomaga lepiej funkcjonować.

Innym powodem doceniania wnętrz skandynawskich może być elegancki i jednocześnie minimalistyczny design. To przeświadczenie towarzyszy producentom wszystkich elementów wyposażenia wnętrz. W Norwegii można spotkać proste meble, ograniczoną liczbę dekoracji, maksymalnie uproszczoną kolorystykę. Na pierwszym miejscu stawia się kryteriów użyteczności, a nie wyglądu. Wyposażenie wnętrz musi być praktyczne i łatwe w obsłudze, a nie zwyczajnie ładne i cieszące oczy. Norwegowie doceniają wielofunkcyjność przedmiotów i innowacyjność rozwiązań. Odrzuca się przeładowanie, chaos dekoracyjny oraz brak harmonii wystroju.

Takie nastawienie sprawia, że we wnętrzach skandynawskich lepiej się pracuje, mieszka oraz odpoczywa. Minimalizm i prostota pozwalają zarówno na skupienie, jak i na relaks. Te dwie cechy mają także swoje odbicie w stolarce okiennej w Norwegii i w innych krajach Skandynawii.

Okna Norwegia - co warto wiedzieć Okna w stylu skandynawskim stały się innowacyjnym rozwiązaniem w stosunku do tradycyjnych okien produkowanych w systemie Euro. Wyróżniają się nie tylko innymi możliwościami otwierania, lepszą wytrzymałością czy większą szczelnością, ale także nowatorskimi funkcjami. Konstrukcja musi pasować do wnętrza, a więc jest starannie zaprojektowana, funkcjonalna, ale także prosta.

Okna skandynawskie = okna otwierane na zewnętrz

Okna skandynawskie wśród innych okien wyróżnia fakt, że otwierają się na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać więcej przestrzeni wewnątrz domu i dowolną aranżację parapetów. Drugim ciekawym rozwiązaniem dotyczącym okien w Norwegii jest także opcja mechanizmu obrotowego, który pozwala na obracanie go o 180 stopni (wokół osi pionowej bądź poziomej). Dzięki temu nie ma żadnego problemu z umyciem obu stron okna bez konieczności wychodzenia na dwór.

Warto zaznaczyć, że system skandynawski dominuje na rynku stolarki okiennej w krajach Skandynawii. Moda z Danii, Norwegii i Szwecji rozpowszechnia się obecnie na inne kraje, gdzie okna w typie Euro stają się mniej popularne. Mowa tu o krajach takich jak Polska, Belgia, Holandia czy Niemcy.

OKNA – NORWEGIA

Mieszkańcy Norwegii i innych krajów skandynawskich niezwykle cenią sobie okna produkowane w stylu typowym dla tego regionu świata. Wielu z nich do swojego domu wybiera tradycyjne, eleganckie okna wykonane z drewna. Chociaż ten materiał, w porównaniu z aluminium i PCV, wydaje się najmniej optymalny, to okazuje się, że norweskie okna są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, typowe dla Skandynawii.

Sama konstrukcja jest tak projektowana, aby uszczelnić pomieszczenia i chronić przed zimnem. Okna otwierane na zewnątrz działają na zasadzie wciskania, tzn. podczas wiatru o dużej prędkości, całe skrzydło jest wciskane w futrynę, co niweluje powstawanie mostków termicznych i dociepla cały dom. Innymi słowy, zimne powietrze nie ma możliwości dostania się do pomieszczenia.

Ceny okien w Norwegii zależą od wielu czynników. Najczęściej decydują indywidualne potrzeby konsumenta. Podczas wyliczania ostatecznej kwoty, specjaliści wykonują szczegółowy i rzetelny projekt, w którym zawiera się kolor okna, rozmiar, obecność elementów z aluminium, typ otwierania oraz inne wytyczne. Część firm proponuje także rozważenie montażu okna pasywnego w typie energooszczędnym.

Styl produkcji okien nazywany stylem skandynawskim wyróżnia się tym, że oferuje okna top-swing oraz otwierane na zewnątrz. Pierwszy typ jest obrotowy o 90 lub 180 stopni i wielu mieszkańców wybiera go do okien dachowych, ale nie tylko. Okna otwierane na zewnątrz są charakterystyczne dla krajobrazu krajów skandynawskich.

Okna Norwegia - wygląd okien Nowoczesne budownictwo w Norwegii jest wierne oknom aluminiowym lub z PCV bez możliwości otwierania oraz uchylanym z jedną, dużą szybą (bez szprosów). Okna są jednolite, minimalistyczne i nie posiadają ozdobników. Ciekawy jest także dobór kolorów, ponieważ coraz częściej odchodzi się od barw jasnych na rzecz różnorodności. Jeszcze niedawno w Norwegii popularne były żaluzje, rolety czy zasłony. Obecnie wielu mieszkańców rezygnuje z zasłaniania okien. Przechadzając się uliczkami norweskich miasteczek można zauważyć liczne dekoracje parapetów – wazony, figurki, kwiaty, obrazy – przyciągające wzrok i niezwykle efektowne.

Do konstrukcji okna zazwyczaj producenci dodają także możliwość unieruchomienia okna w konkretnej pozycji oraz blokadę otwierania, co jest użyteczne zwłaszcza przy małych dzieciach.

Można także skorzystać z wyboru rodzaju szkła, które zawierać będzie okno. Do wyboru jest szkło dźwiękochłonne, ornamentowe, samoczyszczące, laminowane, antywłamaniowe oraz barwione.

Uchylanie okien w Norwegii na zewnątrz – czy warto?

Podczas prac wykończeniowych domu w Norwegii i w innych krajach Skandynawii, można (ale nie trzeba) wybrać opcji otwierania okien na zewnątrz.

Najczęstszym powodem wyboru takiej opcji jest możliwość zaoszczędzenia przestrzeni w pomieszczeniu oraz możliwość swobodnej aranżacji parapetów. Kolejny, dość ważny aspekt to fakt wyjątkowej szczelności tego typu okien. Ma to duże znaczenie biorąc pod uwagę zmienne i często niekorzystne warunki pogodowe w Skandynawii.

Minus takiego rozwiązania jest jeden – problematyczne mycie. O ile umycie okna otwieranego na zewnątrz na parterze będzie stosunkowo proste, tak na wyższych piętrach może być to utrudnione. Z tego powodu wiele osób waha się nad wyborem sposobu otwierania okien i często wybiera typowe okna w systemie Euro bądź okna obrotowe.

OPCJE OTWARCIA OKNA TYPU SKANDYNAWSKIEGO

Producenci okien w Norwegii oferują następujące możliwości otwarcia:
- side-hung, czyli rozwierne,
- top-hung, a więc wychylne,
- obracane o 90 lub 190 stopni z osią w poziomie bądź pionie,
- klapowe – otwierane na zewnątrz.

Największą popularnością cieszą się okna otwierane na zewnątrz (zarówno w osi poziomej, jak i pionowej). Takie rozwiązanie jest wybierane dość często, ponieważ ciśnienie intensywnego wiatru w Skandynawii niejako dociska okna do uszczelek i innych elementów, a więc je uszczelnia i co za tym idzie, dociepla cały dom.

Okna w Norwegii - system skandynawski

OKNA W NORWEGII A OKNA W INNYCH KRAJACH – porównanie

Są dwa główne parametry, które różnią okna skandynawskie (nazywane oknami szwedzkimi oraz norweskimi) od okien popularnych w Europie w systemie Euro:

1. poziom szczelności – podczas produkcji okien szczególną uwagę przywiązuje się do sprawdzenia szczelności oraz poziomu izolacji temperatury panującej wewnątrz domu. Okna skandynawskie mają za zadanie ochronić wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (mrozem, wiatrem czy deszczem) z uwagi na klimat Skandynawii.

2. sposoby otwierania – okna w Norwegii otwierają się na zewnątrz (okna w systemie Euro – do środka), co daje nieograniczone możliwości dekorowania parapetów. Często ludzie decydują się także na mechanizm obrotowy (obracanie wokół własnej osi – pionowej lub poziomej), który jest instalowany w celu ułatwienia mycia i czyszczenia.

MATERIAŁY DO PRODUKCJI OKIEN W NORWEGII

Okna w Norwegii i krajach skandynawskich są produkowane z:
- PCV,
- drewna,
- aluminium.

Najpopularniejsze nadal są okna drewniane, lecz nieznacznie w tyle znajdują się okna z PCV (zapewne z uwagi na możliwość wyboru kolorów obramowań, której nie ma w oknach z drewna). Wybór okien skandynawskich na rynku jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś dla siebie. U producenta można zamówić okna zaprojektowane według własnych kryteriów. Można wybrać sposób otwierania, rozmiar, wzór, materiał, szkło czy mechanizm przesuwny bądź obrotowy.

Okna w Norwegii - dlaczego wybierane są drewniane

Czy warto wybrać okna w systemie skandynawskim?

Za wyborem okien typu skandynawskiego spośród wszystkich systemów mogą świadczyć następujące cechy:

1. Producenci okien w Norwegii i krajach skandynawskich przykładają wagę do ich szczelności, dzięki czemu są one znane z wysokich parametrów ochrony przez utratą temperatury z wewnątrz domu (termoizolacja).

2. Okna otwierają się na zewnątrz, mogą także posiadać mechanizm pozwalający na obracanie wokół własnej osi, co znacznie ułatwia aranżowanie dekoracji parapetów bądź czyszczenie.

3. Specjalistyczna budowa skrzydeł okiennych w Norwegii gwarantuje wytrzymałość okien i odporność na trudne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla Skandynawii.

4. Możliwość zainstalowania blokady oraz ogranicznika sprawia, że okna tego typu są bezpieczne dla posiadaczy małych dzieci oraz zwierząt.

5. Okna skandynawskie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ponieważ nie otwierają się do środka, a więc dają możliwość zaoszczędzenia przestrzeni w domu.

6. Okna skandynawskie z założenia są oknami dużymi, ponieważ mieszkańcy Norwegii, Szwecji czy Finlandii cenią sobie jak największą ilość naturalnego światła, które dostaje się do wnętrza ich domów.

7. Można wybrać materiał z którego wykonywane są okna, a także spersonalizować wiele elementów, np. kolor, rodzaj szkła, system otwierania itd.

PRACA PRZY PRODUKCJI OKIEN W NORWEGII

Okna produkowane w systemie skandynawskim są typowe dla Danii, Szwecji, Finlandii bądź Norwegii i w znacznej większości są produkowane w tych krajach. Mieszkańcy innych krajów, którzy chcą odejść od wykorzystania systemu Euro, muszą skorzystać z firm importujących tego typu okna.

W Norwegii działa wiele przedsiębiorstw zajmujących się stolarką i produkcją okien, które poszukują pracowników. Takie firmy zajmują się dostawą okien zarówno do dużych budynków, bloków czy wieżowców, jak i do domów jednorodzinnych. Wiele z nich ma także w ofercie usługę eksportu towaru za granicę.

Okna Norwegia - jakie są sprzedawane przez norweskie firmy Aby przejść pomyślnie proces rekrutacji, trzeba wiedzieć, czego wymagają pracodawcy i jakie są zadania osoby, którą chcą zatrudnić. Chociaż każda firma ma swoje procedury i charakterystykę poszczególnych stanowisk, to wiele ofert zatrudnienia zawiera podobne bądź tożsame wymagania czy obowiązki pracownika.

W ogłoszeniach przedsiębiorców wśród wymogów najczęściej pojawia się chociaż podstawowe doświadczenie w tego typu pracach bądź wykształcenie w zawodzie stolarza, szklarza, budowlańca czy meblarza (ogółem: wykształcenie techniczne czy inżynierskie). Bardzo ceni się także predyspozycje interpersonalne, umiejętność pracy w zespole, ale także planowania i organizowania pracy w pojedynkę. Oczywiście warto pamiętać, że w pracy na tego typu stanowisku liczy się także stan zdrowia oraz sprawność fizyczna.

Inne wymogi jeśli chodzi o pracę przy produkcji okien w Norwegii to:
- sumienne i rzetelne wykonywanie pracy,
- umiejętność pracy samodzielnej,
- stosowanie się do wytycznych i instrukcji,
- komunikatywna znajomość języka,
- prawo jazdy kategorii B (często mile widziane).
- doświadczenie w pracy na produkcji,
- umiejętność wykonywania prac wykończeniowych we wnętrzach bądź prac montażowych,
- wykształcenie kierunkowe (oraz dokumenty, które je potwierdzają),
- wzorowy stan zdrowia oraz sprawność.

Najczęściej wymienianymi obowiązkami w pracy w Norwegii jest wykonywanie pomiarów otworów na okna, wykonywanie i odczytywanie rysunku technicznego, opanowanie matematyki i obliczeń, a także montaż okien wykonanych z różnych materiałów, od drewna po PCV i aluminium.

Pozostałe obowiązki to:
- zbieranie informacji na temat okien wybranych przez klientów,
- wycena okien według zlecenia,
- mierzenie otworów okiennych,
- projektowanie okien zgodnie z wytycznymi bądź zleceniem klientów,
- wykonywanie prac wykończeniowych we wnętrzach,
- montaż okien zgodny z instrukcją,
- praca przy produkcji okien i całej stolarki okiennej,
- obsługa maszyn produkcyjnych,
- przestrzeganie zasad BHP w pracy,
- cięcie oraz lakierowanie elementów,
- montaż szyb (składanie okna w całość),
- kontrola jakości.
Anuluj odpowiedź
0 komentarzy
Potrzebujesz pomocy w sferze formalności Twojego biznesu?