Potrzebuję obsługi firmy
NORWESKI INFORMATOR PRZEDSIĘBIORCY

Informacje o nieruchomościach w Norwegii

Informacje o nieruchomościach w Norwegii
PLANOWANIE WYNAJMU MIESZKANIA W NORWEGII


Norwegia jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów w Europie. Coraz więcej ludzi przybywa tu do pracy, czy zakłada oddziały firm. Jeśli Ty także planujesz pracę bądź studia w Norwegii, pomyśl o poszukiwaniu mieszkania…

W dzisiejszych czasach znalezienie mieszkania stało się niesłychanie proste. Ogłoszenia dotyczące wynajmu bądź kupna mieszkań można znaleźć standardowo w prasie, ale ponadto istnieje wiele portali internetowych, gdzie po podaniu szczegółowych wytycznych samoistnie wyszukuje najlepsze oferty mieszkaniowe. W Internecie znajduje się niezliczona liczba portali agencji nieruchomości, różniąca się miedzy sobą rodzajem wynajmowanych lokali, gdzie przy pomocy pośredników można znaleźć mieszkanie dla siebie, np. leie-bolig (mieszkania w Oslo i Akershus), EiendomsMegler1 (Stavanger), czy FrostEiendom (Trondheim). Ciekawe ogłoszenia można znaleźć także w prostych wyszukiwarkach typu Finn.no, czy Hybel.no. Czasami, choć rzadko można zetknąć się z castingami na najbardziej odpowiedniego najemcę. W takiej sytuacji najlepiej posiadać dobre referencje zarówno od poprzednich wynajmujących jak i pracodawców. To dobra okazja na otrzymanie dogodnego mieszkania o wysokich standardach.

Ceny wynajmu lokali zwykle są uzależnione od miasta, dzielnicy, czy regionu. Mieszkania w Oslo, czy Bergen kreują się na podobnym poziomie. Wartość wynajmu dwupokojowego mieszkania w tych miastach szacuje się na 11 tys. NOK. Sam proces kupna i sprzedaży, bez różnicy, czy ogłoszenie znaleźliśmy w gazecie czy Internecie, przeważnie odbywa się przez pośredników obrotu nieruchomościami. Warto mieć na uwadze, że umowę zawieramy z samym wynajmującym, nie zaś z pośrednikiem. Dochodzi tu niestety do wielu błędów.

W Norwegii tak jak w Polsce przy szukaniu mieszkania pomaga dana gmina. Stosowane jest to jednak w przypadku osób, które są w gorszej sytuacji życiowej.


WARUNKI WYNAJMU


W przypadku wynajmu mieszkania konieczne jest posiadanie depozytu. Jeśli osoba nie posiada środków na jego wykupienie, można zgłosić się do swojego urzędu gminy z prośbą o pożyczkę na depozyt. Niektóre urzędy zamiennie wydają gwarancję, jednak nie wszyscy wynajmujący są skłonni do jej akceptacji. W razie niepowodzenia w obu przypadkach zawsze można wystąpić o pożyczkę w banku.


PRAWA NAJEMCY


Zawsze pamiętaj i respektuj swoje prawa!

W umowie najmu oraz w norweskiej ustawie o najmie lokalów mieszkalnych znajdują się ściśle określone prawa najemcy. Zabraniane jest dyskryminowanie stron, dlatego wcześniej przed podpisaniem umowy, wszystkie kwestie najmu powinny być szczegółowo ustalone. Pierwszy etap ustaleń to określenie wysokości czynszu. Po podpisaniu umowy wysokość czynszu nie może ulec zmianie przez okres 3 pierwszych lat. Jedyne niewielkie zmiany mogą wynikać z CPI, czyli indeksu wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ponadto nie dozwolone jest ustalanie dodatkowych opłat, z wyjątkiem opłaty za prąd oraz wodę i kanalizację, które są liczone wg zużycia. Czynsz nie musi być płacony więcej niż jeden miesiąc z góry.

Norweskie prawo pozwala na wynajmowanie mieszkań, które wymagają remontu. Jednak niedozwolone jest wynajmowanie mieszkania, które nie daje możliwości do zamieszkania bądź jest zagrożeniem dla zdrowia.. Każde niedotrzymanie słowa w umowie, skutkuje jej naruszeniem. Najemca widząc niedociągnięcia może prosić o naprawę uszkodzeń bądź innych mankamentów. W innym przypadku najemca może dochodzić swoich praw i tym samym obniżenia czynszu, bądź jego całkowitego nie płacenia. W razie znaczących braków można odstąpić od umowy. Mimo to zawsze warto najpierw porozmawiać z wynajmującym i spróbować rozwiązać problem polubownie.


ZAKUP WŁASNEGO MIESZKANIA W NORWEGII


Do zakupu mieszkania w Norwegii konieczne są oczywiście środki finansowe oraz uzyskanie potwierdzenia z banku o zdolności finansowej. Są to dwa główne czynniki, które należy spełnić przed rozpoczęciem poszukiwania mieszkania. Gdy posiadasz wystarczającą kwotę pieniędzy, możesz przejść do licytacji, gdyż cena mieszkania głównie jest określana właśnie poprzez licytację.

UWAGA – licytacja jest nieodwracalna. Nigdy nie licytuj ceny, której nie będziesz w stanie zapłacić.

W przypadku niewystarczającej kwoty na zakup mieszkania, nie warto załamywać rąk. Zawsze można zapytać o pożyczkę prywatny bank, a jeśli nie zgodzi się udzielić nam kredytu, warto złożyć wniosek do urzędu gminy o kredyt startowy. Osoby, które nie posiadają własnego mieszkania w Norwegii mogą ubiegać się o kredyt do 100% wartości lokalu o stałym oprocentowaniu.


Kredyt startowy i dodatek mieszkaniowy


Kredyt startowy mogą otrzymać osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie. Wysokość kredytu jest uzależniona od ich właściwego przeznaczenia. Częściowe dofinansowanie jest otrzymywane w przypadku budowy nowego lokalu, natomiast do zakupu lub renowacji dotychczasowego mieszkania można uzyskać całkowite finansowanie. O szczegóły kredytu startowego należy pytać w gminie, w której mieszkasz, gdyż każda gmina ma swoje własne procedury udzielania kredytu.

Innym sposobem pomocy finansowej jest dodatek mieszkaniowy, lecz jest on skierowany wyłącznie do osób, o trudnej sytuacji finansowej swojej i rodziny, która trwa od dłuższego czasu i często wymaga pomocy społecznej. Taki dodatek może pomóc przy remoncie mieszkania bądź nawet jego zakupu. Aby go uzyskać należy tak jak w przypadku kredytu startowego przesłać wniosek do Urzędu Gminy oraz skontaktować się z urzędnikiem w celu uzyskania szczegółowych informacji.


Ubezpieczenie lokalu


W Norwegii ubezpieczenie domu/ mieszkania jest koniecznością. Dodatkowo można połączyć to z ubezpieczeniem nieruchomości i mienia. Jeśli jednak zamieszkujesz we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej to ubezpieczenie zwykle jest wykupione. W takiej sytuacji Twoim obowiązkiem jest jedynie ubezpieczenie mienia.
Anuluj odpowiedź
0 komentarzy
Potrzebujesz pomocy w sferze formalności Twojego biznesu?