Potrzebuję obsługi firmy
NORWESKI INFORMATOR PRZEDSIĘBIORCY
Pociągi w Norwegii

FAQ

1. Na jakiej stronie mogę sprawdzić rozkłady pociągów w Norwegii?
nsb.no

2. Planuję podróż na dłuższej trasie z przesiadkami. Czy jest opcja jakiegoś tańszego biletu specjalnie na taką okazję?
W takim wypadku warto zastanowić się nad zakupem biletu sieciowego.

3. Gdzie mogę zakupić bilety na EuRail albo InterRail?

Bilety na EuRail: eurail.com Bilety na InterRail: interrail.eu

4. Czy w pociągu można palić?
Nie, w pociągach jak i na dworach panuje całkowity zakaz palenia.

5. Jakie są najbardziej znane kolejowe trasy widokowe w Norwegii?
Linia Bergen i Rauma, kolejki Flåm i Dovre, oraz kolej Nordland.

6. Na jakiej trasie znajduje się ściana Trolli?
Na trasie Raumabanen – linii kolejowej pomiędzy Dombås a Åndalsnes.

7. Czy podczas podróży pociągiem będę musiał uiszczać opłatę za wjazd do miasta podobną dla podróżujących samochodem?
Nie.

8. Czy jest jakiś pociąg łączący dworzec Oslo z lotniskiem Oslo Gardermoen?
Tak, jest pociąg ekspresowy Flytoget. Rozkłady można zobaczyć na stronie: flytoget.no

9. Czy podczas podróży pociągiem przewoźnik oferuje dostęp do Internetu?
Tak.

10. Czy można wykupić kuszetkę dla jednej osoby?
Nie, dostępne są tylko dwuosobowe.

11. Czy w pociągach jest klimatyzacja?
Tak, pociągi są klimatyzowane i bardzo ciche.

Pociągi w Norwegii

Pociągi w Norwegii obsługiwane są przez Norweskie Koleje Państwowe - Norges Statsbaner, w skrócie NSB. Bilety na kolej są bardzo drogie, ale NSB oferuje szereg zniżek, który pozwala na tanie podróżowanie pociągiem po Norwegii. Głównym problemem kolei norweskich są warunki geograficzne, w związku z czym sieć kolejowa nie jest równomiernie rozłożona na terenie całego kraju. Największe zagęszczenie linii znajduje się na południu Norwegii, szczególnie w okolicach Oslo. Sieć kolei stanowi jednolity system, poza jednym odcinkiem na północy. Trasy kolejowe w Norwegii biegną przez różnorodne, malownicze tereny, m.in. koło jezior i fiordów, stąd też są uznawane za jedne z najbardziej widowiskowych.

Bilety
NSB posiada limitowaną ilość promocyjnych biletów na większość połączeń. Jeśli zaplanujesz podróż odpowiednio wcześniej, możesz skorzystać z biletów Minipris, do zakupu na stronie internetowej. Wydruk z kodem rezerwacji możesz wymienić u konduktora, w automacie lub kasie na dworcu. Zniżka Minipris obowiązuje tylko na trasy bezpośrednie, bez możliwości przesiadek. Biletu takiego nie można zwrócić, ani wymienić na inny.

Jeśli często korzystasz z jednej trasy możesz zakupić bilet okresowy. Do wyboru jest bilet 7-dniowy, miesięczny i roczny.

W przypadku częstych i regularnych podróży warto zastanowić się nad zakupem karty klienta (Kundekort), dzięki której otrzymasz 20% zniżki na wszystkie kursy (zniżka nie dotyczy ofert specjalnych jak Minipris). Do tego jedno dziecko do lat 16 może podróżować z Tobą za darmo.

Dobrym rozwiązaniem przy dłuższych przejazdach z licznymi przesiadkami może też być zakup biletu czasowego. EuRail Norway Pass i InterRail Norway Pass umożliwia nieograniczone podróżowanie po kraju przez 3 do 8 dni.

Zniżki
Oprócz ograniczonej ilości tanich biletów, NSB oferuje różnego rodzaju zniżki dla dzieci, studentów i seniorów.

Studentom przysługuje zniżka do 25% przy okazaniu ważnej legitymacji studenckiej (poza biletem Minipris). NSB uznaje również legitymacje wystawione przez zagraniczne uczelnie. Jeszcze większą zniżkę dla studentów NSB oferuje podczas zakupu 30-dniowego biletu okresowego – 40%.

Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują za darmo, a dzieciom w przedziale wiekowym 4-16 przysługuje 50% zniżka. Do tego jeśli kupiłeś normalny bilet, a dziecko jedzie razem z Tobą, nie musisz za nie płacić.

Poza tym, 50% zniżka przysługuje osobom niepełnosprawnym i seniorom powyżej 67 roku życia.

Wagony
W Norwegii wszystkie wagony są w bardzo wysokim standardzie. Nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Za dodatkową opłatą można skorzystać z opcji komfort, czyli dostępu do gniazdka elektrycznego, napojów i prasy. NSB, oprócz wagonów restauracyjnych, oferuje też specjalnie doczepiane wagony z miejscem zabaw dla dzieci.
W pociągach nocnych często można spotkać rozkładane fotele, do tego pasażerowie dostają też hermetyczną torbę z kocem, zatyczkami do uszu i dmuchaną poduszką. Istnieje też opcja wykupienia dwuosobowej kuszetki.

TogBuss
Ze względu na to, że pociągi często nie dojeżdżają do głównych atrakcji turystycznych, na niektórych obszarach połączenia zostały rozszerzone o sieć specjalnych autobusów. TogBussy są dostosowane do rozkładu jazdy pociągu i czekają na pasażerów na ostatniej stacji kolejowej, by dowieźć ich w miejsca niedostępne dla kolei.Sieć kolei w Norwegii
Anuluj odpowiedź
0 komentarzy
Potrzebujesz pomocy w sferze formalności Twojego biznesu?