Programista Norwegia
ILE ZARABIA PROGRAMISTA?
W 2018 roku wynagrodzenie dla
Programisty wynosiło około 54 000 NOK brutto, miesięczne zarobki w branży IT mieściły się w granicach 40 000 - 67 000 NOK brutto, warto jednak zwrócić uwagę, że są to stawki orientacyjne na danym stanowisku.
DUŻY WPŁYW NA WYNAGRODZENIE MA RÓWNIEŻ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Na całym świecie programiści mogą pochwalić się wysokimi zarobkami. Tak samo jest w Norwegii, specjalista branży IT może cieszyć się kwotami rzędu kilkunastu tysięcy złotych i więcej w skali miesiąca. Jest to uzależnione od doświadczenia zawodowego, kompetencji, wiedzy, a także od poziomu zaangażowania. Na wykresie poniżej przedstawiono wynagrodzenie Programisty w stosunku do średniej wypłaty w Norwegii.

Wykres poniżej przedstawia porównanie wynagrodzenia pracownika doświadczonego, w połowie kariery oraz bez doświadczenia.

JAK WIDAĆ NA POWYŻSZYCH WYKRESACH DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE MA ZNACZĄCY WPŁYW NA WYSOKOŚĆ PENSJI.
Aktualne wynagrodzenie dla Programisty można sprawdzić w serwisie
Pay Scale. Wpisując do formularza swoje umiejętności i doświadczenie, system wyliczy statystyczne zarobki programisty. Z uwagi na fakt, że w Norwegii zarobki są jawne, możemy liczyć na wiarygodność danych.
KOSZTY ŻYCIA
Skandynawia słynie z wysokiego standardu życia, jest to jeden z ważniejszych czynników, dlaczego wybieramy kraje tj. Norwegia, Dania, Szwecja. Jednak aby ocenić poziom życia i możliwość oszczędzania pieniędzy, należy zapoznać się z cenami i kosztami z jakimi będziemy musieli się zmierzyć.
Według badań Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej EUROSTAT, chleb, mięso, nabiał, warzywa, alkohol kupimy w Norwegii drożej nawet ok. 200% niż w Polsce.
Niewątpliwie największym kosztem życia w Norwegii jest wynajem mieszkania. Cena kawalerki lub małego mieszkania w rozsądnej lokalizacji to koszt rzędu 11 000 -13 000 nok (ok. 5-6 tys. pln) miesięcznie, zazwyczaj przy podpisywaniu umowy wymagana jest również kaucja. Do kosztów wynajmu należy doliczyć media: prąd, Internet. Ceny te będą się różnić w zależności od lokalizacji. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu 2-3 osobowym. Koszt to między 6-8 tysięcy koron z opłatami. Wynajmowane mieszkania są zwykle wyposażone w toaletę, kuchnię, oraz sprzęty AGD.
Koszt wyżywienia dla jednej osoby to ok. 3500 nok miesięcznie (nie uwzględniając papierosów, czy alkoholu). Dodatkowym kosztem może być samochód (bramki, paliwo 3000 nok), opłata za telefon (350 nok).
Przykładowe ceny różnych produktów spożywczych w Norwegii 2020
Produkt |
Cena NOK |
Cena PL |
Chleb pszeniczny LOFF |
7,90 |
3,5 |
Chleb pełnoziarnisty |
Od 30 nok |
13,5
|
Chleb tostowy |
27,90 |
12,36 |
Masło Bremykt 0,5kg |
32,30 |
14,31 |
Jogurt naturalny |
20,00 |
8,86 |
Jajka Rema 12 sztuk |
27,90 |
12,36 |
Ziemniaki 1 kg |
14,90 |
6,60
|
Pomidory 1 kg |
34,90 |
14,46 |
Cukier 1 kg |
17,80 |
7,89 |
Piersi z kurczaka 1kg |
od 120 |
53,17 |
Ser Norvegia 0,5 kg |
59,50 |
26,30 |
JAK ZNALEŹĆ PRACĘ
Najprostszą i najszybszą drogą na znalezienie pracy w Norwegii jest Internet. Na różnych portalach można przeglądać atrakcyjne ogłoszenia o pracę dla programistów, jak również sam kandydat, może zarejestrować się w serwisach ogłoszeniowych poprzez dołączenie swojego CV oraz aplikacji.

Oferty pracy dla programistów są zamieszczane przede wszystkim na norweskich portalach ogłoszeniowych oraz stronach z ofertami pracy w branży IT, np.:
Inną popularną metodą zdobywania pracy może być transfer Polska-Norwegia. Nasz pracodawca może zaproponować nam przeniesienie do innego kraju. Na Polskim rynku jest wiele firm, które mają swoje oddziały za granicą, również w Norwegii, gdzie wysyłają swoich programistów do różnych projektów
Możemy również zgłosić się w swoim kraju do jednego ze związków zawodowych:
- norweski LO – Norweska Konfederacja Związków Zawodowych (LO – the Norwegian Confederation of Trade Unions)
- UNIO (Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede)
Dużą popularnością cieszą się również agencje pracy, mają one oddziały w różnych krajach.
Aplikacja na wybrane stanowisko powinna zawierać:
- CV,
- list motywacyjny
- referencje, które są bardzo cenne dla norweskich pracodawców.
Proces rekrutacji, najczęściej zadawane pytania:
- rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja z rekruterem / pracodawcą
- najczęściej zadawane pytania:
- poziom języka angielskiego / norweskiego
- dlaczego chcesz mieszkać w Norwegii?
- jakie masz oczekiwania od pracy?
- doświadczenie
- możesz otrzymać zadanie rekrutacyjne, w którym trzeba wykazać swoją wiedzę i umiejętności
JĘZYK
Jak się okazuje branża IT jest bardzo otwarta i chętnie zatrudnia zagranicznych specjalistów. Z uwagi na specyfikę pracy Programiści w Norwegii często posługują się językiem angielskim. Jest to spowodowane również różnorodnością norweskich dialektów.
Warto jednak poświęcić czas na naukę języka norweskiego jeśli naprawdę myślimy o życiu w tym kraju. Dzięki temu zwiększymy nasze szanse na rynku pracy, będziemy lepiej postrzegani, szybciej zaaklimatyzujemy się w nowym środowisku. Umiejętność komunikowania się w j. norweskim będzie dodatkowym atutem dla pracodawcy, w ten sposób zobaczy nasze zaangażowanie i chęć asymilacji.
Programista po norwesku:
1. programmerer
2. en dataingeniør - Norweskie słowo "programista" (en dataingeniør) używamy jeśli mówimy o pracy i edukacji
3. en programmist - Norweskie słowo "programista" (en programmist) używamy jeśli mówimy o zawodzie Hva er ditt yrke?
WYMAGANIA WOBEC KANDYDATÓW
Wykształcenie kierunkowe jest bardzo ważne , jednak dla norweskiego pracodawcy najbardziej istotne są referencje od poprzednich pracodawców.
W przypadku branży IT nie jest wymagane potwierdzenie kwalifikacji przez NOKUT - programiści nie należą do zawodów regulowanych przez prawo. Jednak niektóre firmy mogą wymagać dostarczenia dokumentów potwierdzających zdobyte doświadczenie w Polsce.
Dokumenty potrzebne w procesie uznawania zagranicznego wykształcenia:
- dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty),
- dyplom ukończenia studiów wyższych,
- suplement do dyplomu/ karta przebiegu studiów,
- świadectwo ukończenia szkoły średniej.
*Wszystkie dokumenty powinny być w języku polskim oraz w języku angielskim/norweskim lub innym skandynawskim
*akt małżeństwa, akt rozwodu w przypadku osób które zmieniły nazwisko na wymienionych wyżej dokumentach

Pamiętajmy aby przed przyjazdem do Norwegii przetłumaczyć dokumenty w biurze tłumaczeniowym .
FORMY ZATRUDNIENIA
Ważną kwestią, którą należy poruszyć jest forma zatrudnienia. Pracodawcy często już na etapie ogłoszenia dają możliwość wyboru formy współpracy.
W branży IT wiele osób pracuje jako Freelancer. Dlatego pracownicy zatrudniani są na podstawie kontraktu lub współpracy B2B (business-to-business). Istnieją również inne formy zatrudnienia np. praca w niepełnym wymiarze godzin, praca tymczasowa, umowa o prace projektowe.
„Kontrakt podpisany z norweskim pracodawcą stanowi indywidualną umowę, której zapisy można modyfikować zgodnie z danym stanowiskiem. Należy jednak pamiętać, że zapisy kontraktu powinny być zgodne z ustawą Prawa Pracy aktualnie obowiązującego w Norwegii.”
Co powinna zawierać umowa o pracę w Norwegii:
- dane pracownika/ dane pracodawcy
- nazwa stanowiska/rodzaj pracy
- miejsce pracy (adres siedziby firmy lub adres pracodawcy),
- normy czasu pracy ( w tym przysługujące przerwy),
- okres próbny/okres trwania stosunku pracy ( termin rozpoczęcia i zakończenia stosunku pracy),
- zasady ustalania urlopu ( prawo do urlopu, feriepenger),
- wynagrodzenie (informacje o podstawie, dodatkach, premiach),
- informacje o wypowiedzeniu.
*Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę lub pracownika powinno nastąpić zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy.
Działalność B2B jest atrakcyjna dla osób, które chcą założyć własną firmę. W przypadku programistów popularnym rozwiązaniem jest założenie firmy jednoosobowej –
Enkeltpersonforetak.
Założenie ENK jest proste i szybkie – wystarczy zarejestrować działalność drogą elektroniczną za pomocą portalu Altinn lub bezpośrednio w norweskim urzędzie. Osoba, która planuje zarejestrować się przez Internet, powinna posiadać stały numer personalny (fødselsnummer) oraz kody MinID potrzebne do zalogowania na portalu.
Opłaty dla firm jednoosobowych Enkeltpersonforetak:
- podatek dochodowy (Forskuddsskatt) w 2022 roku wynoszący 22% od zysku firmy.
- składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4% od zysku firmy.
- jeśli obroty firmy w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekroczą limit 50 000 NOK, działalność należy wpisać do rejestru płatników podatku VAT i opłacać należny podatek (12%, 15% lub 25%).
Podatek dochodowy w Norwegii płacony jest w formie zaliczek, których wysokość na podstawie zadeklarowanego przez właściciela zysku ustala urząd podatkowy (Skatteetaten). Zaliczki na podatek dochodowy są płacone w czterech równych ratach w wyznaczonych terminach.
JAKICH FORMALNOŚCI NALEŻY DOPEŁNIĆ PO PRZYJEŹDZIE DO NORWEGII?
W Norwegii najlepiej posługiwać się ważnym paszportem. Pobyt w kraju należy zgłosić nie później niż trzy miesiące po przyjeździe. W przypadku osób, które planują podjąć pracę, warto zrobić to jak najszybciej. Formalności:
- pobyt zgłasza się na posterunku policji oraz w UDI (www.udi.no) –Urząd ds. Cudzoziemców. Ustalamy termin wizyty poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie UDI. Pozwolenia na pobyt dotyczy osób, które planują pozostać w Norwegii przez okres dłuższy niż sześć miesięcy. Jakie dokumenty należy przedstawić w urzędzie:
- aktualna umowa o pracę lub inne potwierdzenie zatrudnienia, np. w przypadku przedsiębiorców umowę z norweską firmą lub dokument potwierdzający rejestrację norweskiej firmy jednoosobowej.
- Osoba przebywająca na terenie Norwegii powinna posiadać norweski numer personalny, jest on odpowiednikiem numeru PESEL. Numer tymczasowy (D-nummer) jest przyznawany osobom, które planują pobyt krótszy niż 6 miesięcy. Skatteetaten to urząd podatkowy, w którym należy złożyć wniosek o nadanie numeru personalnego oraz pracy karty podatkowej, na podstawie której naliczany jest podatek.
TRADYCYJNE ZATRUDNIENIE VS EOR
W Norwegii istnieje możliwość rozliczenia wynagrodzenia oraz podatków pracowników za pomocą jednej usługi. Tą usługą jest EOR i polega ona na stworzeniu teamu zdalnie w innym kraju. Korzystając z Employee of record Twoja firma nie musi budować nowych struktur na nowym rynku, ponieważ zadanie to przekazuje innej firmie. Dzięki temu, pracownicy zatrudnieni są formalnie u innego pracodawcy, ale wykonują pracę na rzecz Twojej firmy. Wszelkie czynności administracyjne, kwestie podatkowe, świadczenia i zarządzanie listą płac, są obsługiwane w ramach EOR.
Decydując się na EOR, pracodawcy nie muszą martwić się o regulacje i wymogi, jakie związane są z płacami, zatrudnieniem czy też imigracją. EOR umożliwia oszczędzanie i dzięki tej usłudze, dodatkowy czas można wykorzystać na umocnienie pozycji firmy na norweskim rynku. Podmiot EOR zajmuje się sprawowaniem w Twoim imieniu tylko władzy wykonawczej, a decyzje, które dotyczą stanowisk podejmujesz samodzielnie.
Jedną z firm, która oferuje usługi EOR w Norwegii jest Uniqorm. Poza kwestiami dotyczącymi kadr i płac, Uniqorm zajmuje się również lokalnymi podatkami, administracją świadczeń, oraz zgodnością z przepisami. Dzięki tej współpracy, masz możliwość płacenia pracownikom w ich lokalnej walucie, zapewnienia im dodatkowych świadczeń pracowniczych oraz zagwarantowania im ubezpieczenia emerytalnego i opieki medycznej.