Potrzebuję obsługi firmy

Programista Norwegia

Norwegia to jedno z najbardziej lubianych miejsc Polaków szukających pracy za granicą. Każdego roku do kraju przybywa ponad 7 tysięcy osób z Polski, którzy zajmują różne stanowiska, ważne miejsce zajmuje tutaj również IT. Branża IT daje ogromne możliwości rozwoju, a zarobki dla najlepszych specjalistów pozwalają na życie na naprawdę wysokim poziomie. Wielu Programistów rozważa chęć wyjazdu do krainy fiordów, jednak wiąże się to z wieloma pytaniami. Jakie są zarobki dla Programistów w Norwegii? Koszty życia, język, proces rekrutacji, formalności? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, które zadają sobie osoby planujące wyjazd do Norwegii. Więcej praktycznych porad i wskazówek poniżej.

Spis treści:
PRACA I ZAROBKI PROGRAMISTY W NORWEGII
DOŚWIADCZENIE VS. WYNAGRODZENIE
KOSZTY ŻYCIA W NORWEGII
METODY POSZUKIWANIA PRACY
JĘZYK
WYMAGANIA WOBEC KANDYDATÓW
FORMY ZATRUDNIENIA
FORMALNOŚCI PO PRZYJEŹDZIE DO NORWEGII
TRADYCYJNE ZATRUDNIENIE VS EOR

ILE ZARABIA PROGRAMISTA?

W 2018 roku wynagrodzenie dla Programisty wynosiło około 54 000 NOK brutto, miesięczne zarobki w branży IT mieściły się w granicach 40 000 - 67 000 NOK brutto, warto jednak zwrócić uwagę, że są to stawki orientacyjne na danym stanowisku.

Programista Norwegia - przeciętne wynagrodzenie

DUŻY WPŁYW NA WYNAGRODZENIE MA RÓWNIEŻ DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Na całym świecie programiści mogą pochwalić się wysokimi zarobkami. Tak samo jest w Norwegii, specjalista branży IT może cieszyć się kwotami rzędu kilkunastu tysięcy złotych i więcej w skali miesiąca. Jest to uzależnione od doświadczenia zawodowego, kompetencji, wiedzy, a także od poziomu zaangażowania. Na wykresie poniżej przedstawiono wynagrodzenie Programisty w stosunku do średniej wypłaty w Norwegii.

Programista Norwegia - wynagrodzenie programisty Wykres poniżej przedstawia porównanie wynagrodzenia pracownika doświadczonego, w połowie kariery oraz bez doświadczenia.

Programista Norwegia - porównanie wynagrodzeń JAK WIDAĆ NA POWYŻSZYCH WYKRESACH DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE MA ZNACZĄCY WPŁYW NA WYSOKOŚĆ PENSJI.

Aktualne wynagrodzenie dla Programisty można sprawdzić w serwisie Pay Scale. Wpisując do formularza swoje umiejętności i doświadczenie, system wyliczy statystyczne zarobki programisty. Z uwagi na fakt, że w Norwegii zarobki są jawne, możemy liczyć na wiarygodność danych.

KOSZTY ŻYCIA

Skandynawia słynie z wysokiego standardu życia, jest to jeden z ważniejszych czynników, dlaczego wybieramy kraje tj. Norwegia, Dania, Szwecja. Jednak aby ocenić poziom życia i możliwość oszczędzania pieniędzy, należy zapoznać się z cenami i kosztami z jakimi będziemy musieli się zmierzyć.

Według badań Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej EUROSTAT, chleb, mięso, nabiał, warzywa, alkohol kupimy w Norwegii drożej nawet ok. 200% niż w Polsce.

Niewątpliwie największym kosztem życia w Norwegii jest wynajem mieszkania. Cena kawalerki lub małego mieszkania w rozsądnej lokalizacji to koszt rzędu 11 000 -13 000 nok (ok. 5-6 tys. pln) miesięcznie, zazwyczaj przy podpisywaniu umowy wymagana jest również kaucja. Do kosztów wynajmu należy doliczyć media: prąd, Internet. Ceny te będą się różnić w zależności od lokalizacji. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu 2-3 osobowym. Koszt to między 6-8 tysięcy koron z opłatami. Wynajmowane mieszkania są zwykle wyposażone w toaletę, kuchnię, oraz sprzęty AGD.

Koszt wyżywienia dla jednej osoby to ok. 3500 nok miesięcznie (nie uwzględniając papierosów, czy alkoholu). Dodatkowym kosztem może być samochód (bramki, paliwo 3000 nok), opłata za telefon (350 nok).

Przykładowe ceny różnych produktów spożywczych w Norwegii 2020
Produkt Cena NOK Cena PL
Chleb pszeniczny LOFF 7,90 3,5
Chleb pełnoziarnisty Od 30 nok 13,5
Chleb tostowy 27,90 12,36
Masło Bremykt 0,5kg 32,30 14,31
Jogurt naturalny 20,00 8,86
Jajka Rema 12 sztuk 27,90 12,36
Ziemniaki 1 kg 14,90 6,60
Pomidory 1 kg 34,90 14,46
Cukier 1 kg 17,80 7,89
Piersi z kurczaka 1kg od 120 53,17
Ser Norvegia 0,5 kg 59,50 26,30

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ

Najprostszą i najszybszą drogą na znalezienie pracy w Norwegii jest Internet. Na różnych portalach można przeglądać atrakcyjne ogłoszenia o pracę dla programistów, jak również sam kandydat, może zarejestrować się w serwisach ogłoszeniowych poprzez dołączenie swojego CV oraz aplikacji.

Programista Norwegia - metody zdobywania pracy w IT Oferty pracy dla programistów są zamieszczane przede wszystkim na norweskich portalach ogłoszeniowych oraz stronach z ofertami pracy w branży IT, np.: Inną popularną metodą zdobywania pracy może być transfer Polska-Norwegia. Nasz pracodawca może zaproponować nam przeniesienie do innego kraju. Na Polskim rynku jest wiele firm, które mają swoje oddziały za granicą, również w Norwegii, gdzie wysyłają swoich programistów do różnych projektów

Możemy również zgłosić się w swoim kraju do jednego ze związków zawodowych: Dużą popularnością cieszą się również agencje pracy, mają one oddziały w różnych krajach.

Aplikacja na wybrane stanowisko powinna zawierać: Proces rekrutacji, najczęściej zadawane pytania: Programista Norwegia - najpopularniejsze miejsca zatrudnienia

JĘZYK

Jak się okazuje branża IT jest bardzo otwarta i chętnie zatrudnia zagranicznych specjalistów. Z uwagi na specyfikę pracy Programiści w Norwegii często posługują się językiem angielskim. Jest to spowodowane również różnorodnością norweskich dialektów.

Warto jednak poświęcić czas na naukę języka norweskiego jeśli naprawdę myślimy o życiu w tym kraju. Dzięki temu zwiększymy nasze szanse na rynku pracy, będziemy lepiej postrzegani, szybciej zaaklimatyzujemy się w nowym środowisku. Umiejętność komunikowania się w j. norweskim będzie dodatkowym atutem dla pracodawcy, w ten sposób zobaczy nasze zaangażowanie i chęć asymilacji.

Programista po norwesku:
1. programmerer
2. en dataingeniør - Norweskie słowo "programista" (en dataingeniør) używamy jeśli mówimy o pracy i edukacji
3. en programmist - Norweskie słowo "programista" (en programmist) używamy jeśli mówimy o zawodzie Hva er ditt yrke?

WYMAGANIA WOBEC KANDYDATÓW

Wykształcenie kierunkowe jest bardzo ważne , jednak dla norweskiego pracodawcy najbardziej istotne są referencje od poprzednich pracodawców.

W przypadku branży IT nie jest wymagane potwierdzenie kwalifikacji przez NOKUT - programiści nie należą do zawodów regulowanych przez prawo. Jednak niektóre firmy mogą wymagać dostarczenia dokumentów potwierdzających zdobyte doświadczenie w Polsce.

Dokumenty potrzebne w procesie uznawania zagranicznego wykształcenia: *Wszystkie dokumenty powinny być w języku polskim oraz w języku angielskim/norweskim lub innym skandynawskim

*akt małżeństwa, akt rozwodu w przypadku osób które zmieniły nazwisko na wymienionych wyżej dokumentach

Programista Norwegia - wykształcenie zagraniczne Pamiętajmy aby przed przyjazdem do Norwegii przetłumaczyć dokumenty w biurze tłumaczeniowym .

FORMY ZATRUDNIENIA

Ważną kwestią, którą należy poruszyć jest forma zatrudnienia. Pracodawcy często już na etapie ogłoszenia dają możliwość wyboru formy współpracy.

W branży IT wiele osób pracuje jako Freelancer. Dlatego pracownicy zatrudniani są na podstawie kontraktu lub współpracy B2B (business-to-business). Istnieją również inne formy zatrudnienia np. praca w niepełnym wymiarze godzin, praca tymczasowa, umowa o prace projektowe.

Programista Norwegia - zatrudnienie B2B „Kontrakt podpisany z norweskim pracodawcą stanowi indywidualną umowę, której zapisy można modyfikować zgodnie z danym stanowiskiem. Należy jednak pamiętać, że zapisy kontraktu powinny być zgodne z ustawą Prawa Pracy aktualnie obowiązującego w Norwegii.”

Co powinna zawierać umowa o pracę w Norwegii: *Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę lub pracownika powinno nastąpić zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy.

Działalność B2B jest atrakcyjna dla osób, które chcą założyć własną firmę. W przypadku programistów popularnym rozwiązaniem jest założenie firmy jednoosobowej – Enkeltpersonforetak.

Założenie ENK jest proste i szybkie – wystarczy zarejestrować działalność drogą elektroniczną za pomocą portalu Altinn lub bezpośrednio w norweskim urzędzie. Osoba, która planuje zarejestrować się przez Internet, powinna posiadać stały numer personalny (fødselsnummer) oraz kody MinID potrzebne do zalogowania na portalu.

Opłaty dla firm jednoosobowych Enkeltpersonforetak: Podatek dochodowy w Norwegii płacony jest w formie zaliczek, których wysokość na podstawie zadeklarowanego przez właściciela zysku ustala urząd podatkowy (Skatteetaten). Zaliczki na podatek dochodowy są płacone w czterech równych ratach w wyznaczonych terminach.

Programista Norwegia - terminy płatności podatku dochodowego

JAKICH FORMALNOŚCI NALEŻY DOPEŁNIĆ PO PRZYJEŹDZIE DO NORWEGII?

W Norwegii najlepiej posługiwać się ważnym paszportem. Pobyt w kraju należy zgłosić nie później niż trzy miesiące po przyjeździe. W przypadku osób, które planują podjąć pracę, warto zrobić to jak najszybciej. Formalności:

TRADYCYJNE ZATRUDNIENIE VS EOR

W Norwegii istnieje możliwość rozliczenia wynagrodzenia oraz podatków pracowników za pomocą jednej usługi. Tą usługą jest EOR i polega ona na stworzeniu teamu zdalnie w innym kraju. Korzystając z Employee of record Twoja firma nie musi budować nowych struktur na nowym rynku, ponieważ zadanie to przekazuje innej firmie. Dzięki temu, pracownicy zatrudnieni są formalnie u innego pracodawcy, ale wykonują pracę na rzecz Twojej firmy. Wszelkie czynności administracyjne, kwestie podatkowe, świadczenia i zarządzanie listą płac, są obsługiwane w ramach EOR.

Decydując się na EOR, pracodawcy nie muszą martwić się o regulacje i wymogi, jakie związane są z płacami, zatrudnieniem czy też imigracją. EOR umożliwia oszczędzanie i dzięki tej usłudze, dodatkowy czas można wykorzystać na umocnienie pozycji firmy na norweskim rynku. Podmiot EOR zajmuje się sprawowaniem w Twoim imieniu tylko władzy wykonawczej, a decyzje, które dotyczą stanowisk podejmujesz samodzielnie.

Jedną z firm, która oferuje usługi EOR w Norwegii jest Uniqorm. Poza kwestiami dotyczącymi kadr i płac, Uniqorm zajmuje się również lokalnymi podatkami, administracją świadczeń, oraz zgodnością z przepisami. Dzięki tej współpracy, masz możliwość płacenia pracownikom w ich lokalnej walucie, zapewnienia im dodatkowych świadczeń pracowniczych oraz zagwarantowania im ubezpieczenia emerytalnego i opieki medycznej.
Anuluj odpowiedź
0 komentarzy
Potrzebujesz pomocy w sferze formalności Twojego biznesu?